O projekcie

Dożynki Gminy Żmigród (Garbce)

Koniec sierpnia nieubłagalnie kojarzy się z końcem wakacji oraz z ludowym świętem połączonym z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych, czyli dożynkami. Tradycyjnie w całej Polsce, w ostatni weekend sierpnia lub na początku września, w gminach i powiatach, mamy okazję podziwiać piękne wieńce wykonane ze zbóż lub kłosów. W tym dniu, podczas festynu trwającego od wczesnych godzin popołudniowych do późnych godzin wieczornych, mieszkańcy Gminy Żmigród mieli okazję odwiedzić stoiska oferujące różne atrakcje. Jednym z nich było stoisko Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu we współpracy z Koordynatorem ds. profilaktyki, Panią Anną Wojtysiak (Pracodawcy Zdrowia). Odwiedzającym oferowano: badanie ciśnienia tętniczego krwi, poziomu cukru we krwi, wykonanie analizy składu ciała czy po prostu uzyskanie wiedzy na temat promocji zdrowia i profilaktyki chorób. Na osobnym stanowisku można było zapoznać się z przyczynami i objawami raka piersi, z techniką samobadania piersi oraz opowiedzieć o swoich wątpliwościach dotyczących samej choroby i profilaktyki. Poprzez edukację zdrowotną przypominano Paniom na co zwrócić uwagę badając swoje piersi, kiedy je badać i jak robić to prawidłowo. Pani A. Wojtysiak mówiła o potrzebie wykonywania badań profilaktycznych - zachęcała do wykonania bezpłatnej mammografii dla Pań w wieku 50 – 69 lat, wręczając zaproszenia, które zawierały informacje o możliwości wykonania powyższego badania, magazyn „Porozmawiajmy o zdrowiu”, gdzie czytelnik mógł poszerzyć swoją wiedzę na temat profilaktyki raka piersi oraz ulotkę z instruktażem samobadania piersi i informacją o projekcie „Realizacja działań edukacyjnych oraz poprawa dostępności usług medycznych w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi w subregionie wrocławskim i m. Wrocław w latach 2016 – 2018” A. Wojtysiak rozmawiała i zachęcała również osoby młodsze do przekazania informacji o bezpłatnym badaniu mammograficznym członkom rodziny.

W tym miejscu chcemy serdecznie zaprosić na bezpłatną mammografię, Panie w wieku 50 – 69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie wykonywały Badania Mammograficznego w ramach Programu Profilaktycznego. Zbadać można się w:

Centrum Chorób Piersi - BREAST UNIT
w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu
pl. Hirszfelda 12 Budynek A2 Parter – Strefa Różowej Wstążki
Rejestracja: nr tel.: 71 368-95-66 w godzinach 8:00-14.30
Badania odbywają się pn. - pt. w godz. 8:00-9:30 oraz 15:00-17:30


Bezpłatne badanie mammograficzne w ramach Projektu skierowane jest do kobiet w wieku: 50–69 lat z powiatów: milickiego, oleśnickiego, oławskiego, strzelińskiego, średzkiego, trzebnickiego, wołowskiego, wrocławskiego i miasta Wrocław.
Do bezpłatnego badania profilaktycznego poza realizacją projektu może przystąpić także, każda kobieta w wieku 50-69 lat bez względu na status na rynku pracy i miejsce zamieszkania.

Poniżej krótka fotorelacja:

Daję głowę

Powszechnie wiadomo, że istnieje wiele czynników warunkujących zdrowie. Coraz częściej w środkach masowego przekazu można usłyszeć o stylu życia, który, w zależności od indywidualnych wyborów, wpływa na rozwój choroby, albo zwiększa potencjał zdrowia. Czym właściwie jest styl życia?

Trzeba zacząć od tego, że w literaturze medycznej, socjologicznej, psychologicznej i pedagogicznej, istnieje wiele definicji tego zagadnienia, a więc mamy do czynienia z obszernym pojęciem. Najprościej można opisać styl życia jako zachowania, postawy, umiejętności sprzyjające zdrowiu, które nazywamy zachowaniami prozdrowotnymi oraz zachowania, postawy, umiejętności negatywnie wpływające na zdrowie, czyli antyzdrowotne. To wszystkie czynności dnia codziennego, nawet te najbardziej proste, które w perspektywie czasu, wpływają na rozwój choroby, bądź pozwalają się cieszyć długim życiem przy dobrej jakości życia. W okresie dzieciństwa, to przede wszystkim rodzice uczą i wzmacniają zachowania prozdrowotne u swoich pociech, a niwelują zachowania antyzdrowotne. Jako dorośli, sami jesteśmy odpowiedzialni za swoje decyzje. Trzeba jeszcze podkreślić, że przy wyborze prozdrowotnego lub antyzdrowotnego stylu życia mają wpływ: środowisko w którym się wychowujemy i później przebywamy; nasza wiedza, umiejętności, postawy; sytuacja ekonomiczna, polityczna; doświadczenie życiowe i inne. W tym momencie należałoby wymienić zachowania, wybory, dokonywane przez nas każdego dnia, a które przybliżają nas do bycia zdrowym: zbilansowana dieta, aktywność fizyczna dostosowana do wieku i możliwości osoby, eliminacja nałogów, higiena ciała i snu, nienadużywanie leków, jakość odpoczynku, umiejętność radzenia sobie ze stresem, brak wyobcowania w środowisku społecznym, bezpieczne zachowania seksualne i inne.

Na liście naszych „zdrowotnych obowiązków” oprócz powyższych elementów, powinnyśmy dopisać badania profilaktyczne. Nie wystarczy dbać o swoje zdrowie, trzeba je jeszcze kontrolować. Poświecimy na to zdecydowanie mniej czasu, niż w sytuacji, kiedy stan chorobowy będzie zaawansowany. Tymczasem odpowiedz sobie, jaki jest Twój stosunek do wykonywania badań profilaktycznych? Uważasz je za jedną z determinant zdrowia? Wiesz, kiedy należy wykonywać takie badania? Czy w swoim napiętym grafiku zajęć, potrafisz zagospodarować czasem tak, aby wybrać się do lekarza?

PAMIĘTAJ, od samego wykrycia choroby, często jest ważniejszy moment jej zdiagnozowania – im szybciej, tym większe szanse na wyleczenie i pełny powrót do zdrowia!

O potrzebie wykonania badań profilaktycznych przekonuje nas miasto Wrocław, które w ramach działań z zakresu: promocji zdrowia, edukacji zdrowotnej i profilaktyki chorób, organizuje wiele tego typu akcji w ciągu roku.

Dnia 10.06.2018 r. na Placu Solnym we Wrocławiu, miała miejsce VI edycja akcji społecznej „Daję Głowę” zorganizowana przez Fundację „Daję Głowę”. Celem akcji jest zebranie ściętych włosów od osób przybyłych na akcję i zrobienie z nich peruk dla osób chorujących na raka.

W godzinach 13:00 – 18:00 Dolnośląskie Centrum Onkologii, tak jak w dniu poprzednim, lekarze, pielęgniarki i położne wykonywali mi.in: badanie ciśnienia tętniczego krwi i poziom cukru we krwi, wykonanie spirometrii, kontrolę znamion, wykonanie analizy składu ciała i inne. Na innym stoisku można było poznać przyczyny i objawy raka piersi, nauczyć się techniki samobadania piersi oraz rozwiać wątpliwości dotyczące wyżej wymienionych zagadnień. Pani A. Wojtysiak, podobnie jak dzień wcześniej, zachęcała osoby do wykonania bezpłatnej mammografii dla Pań w wieku 50 – 69 lat, wręczając materiały informacyjne.

Szczegółowe informacje o możliwości zapisania się na bezpłatną mammografię dla Pań w wieku 50 – 69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie wykonywały Badania Mammograficznego w ramach Programu Profilaktycznego.

Miejsce wykonywania badania:

Centrum Chorób Piersi - BREAST UNIT
w Dolnośląskim Centrum Onkologii
we Wrocławiu pl. Hirszfelda 12
Budynek A2 Parter – Strefa Różowej Wstążki

Rejestracja:
nr tel.: 71 368-95-66 w godzinach 8:00-14.30

Badania odbywają się pn. - pt. w godz. 8:00-9:30
oraz 15:00-17:30

Bezpłatne badanie mammograficzne w ramach Projektu skierowane jest do kobiet w wieku: 50–69 lat z powiatów: milickiego, oleśnickiego, oławskiego, strzelińskiego, średzkiego, trzebnickiego, wołowskiego, wrocławskiego i miasta Wrocław.

Do bezpłatnego badania profilaktycznego poza realizacją projektu może przystąpić także, każda kobieta w wieku 50-69 lat bez względu na status na rynku pracy i miejsce zamieszkania.

Wprowadzanie zdrowych nawyków to proces, małymi krokami można dojść celu, jakim powinno być zdrowie.

Bieg po zdrowie

Chyba nie ma osoby, która nie zna stwierdzenia: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Twierdzenie w teorii banalne, żadna nowość, słyszymy o tym w radio i telewizji, czytamy w gazetach i Internecie, mówią o tym rodzice, dziadkowie, dorosłe dzieci przypominają swoim rodzicom. W tym momencie nasuwa się refleksja: ile naszej praktyki w powyższej teorii? Mówiąc jeszcze inaczej, czy korzystam z możliwości przebadania się bez skierowania, bez czekania w kolejce, jako sporego ułatwienia poprzez zaoszczędzenie czasu? Nie jest przecież tajemnicą, że niektórzy odkładają badania profilaktyczne na potem, bo trzeba iść do lekarza po skierowanie, następnie wykonać samo badanie i czekać na wyniki, a to wszystko rozciąga się w czasie. Chyba każdy z nas chociaż raz znalazł dla siebie taką lub podobną wymówkę. Nic w tym złego, że zwracamy uwagę na niezwykle szybko mijający czas. Ale pamiętajmy, tyle ile TERAZ poświęcimy czasu na badania profilaktyczne, tyle później zaoszczędzimy na cały proces dochodzenia do zdrowia. Poświęcony czas na zachowania prozdrowotne to inwestycja w zdrowie, a więc drogi Czytelniku, zadaj sobie pytanie, czy warto?

A teraz bierzmy sprawy, a konkretnie nasze zdrowie w swoje ręce! Pomagają nam w tym różne wydarzenia o charakterze prozdrowotnym, organizowane na terenie miasta Wrocław. Jedną z nich - 9 czerwca, była impreza pn. „Bieg po zdrowie” organizowana przez Dolnośląskie Centrum Onkologii we współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego na Stadionie Lekkoatletycznym Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Na terenie imprezy w godzinach 11:00 – 15:00 została zorganizowana „Wioska zdrowia”, gdzie dzięki wsparciu zespołu lekarzy, pielęgniarek i psychologów Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu, w specjalnych punktach lekarskich oferowano mi.in: badanie ciśnienia tętniczego krwi i poziom cukru we krwi, wykonanie spirometrii, kontrolę znamion, wykonanie analizy składu ciała i inne. Na osobnym stoisku odwiedzający mogli poznać przyczyny i objawy raka piersi, zapoznać się z techniką samobadania piersi oraz opowiedzieć o swoich wątpliwościach dotyczących samej choroby i profilaktyki. Koordynator ds. profilaktyki, Pani A. Wojtysiak zachęcała Uczestników Biegu i nie tylko, do wykonania bezpłatnej mammografii dla Pań w wieku 50 – 69 lat, wręczając zaproszenia, które zawierały informacje o możliwości wykonania powyższego badania, magazyn „Porozmawiajmy o zdrowiu”, gdzie znajdował się artykuł o Raku piersi oraz ulotkę z instruktażem samobadania piersi i informacją o projekcie „Realizacja działań edukacyjnych oraz poprawa dostępności usług medycznych w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi w subregionie wrocławskim i m. Wrocław w latach 2016 – 2018”. Pani Ania rozmawiała i zachęcała również osoby młodsze do przekazania informacji o bezpłatnym badaniu mammograficznym członkom rodziny.

Szczegółowe informacje o możliwości zapisania się na bezpłatną mammografię dla Pań w wieku 50 – 69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie wykonywały Badania Mammograficznego w ramach Programu Profilaktycznego.

Miejsce wykonywania badania:

Centrum Chorób Piersi - BREAST UNIT
w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu
pl. Hirszfelda 12 Budynek A2 Parter – Strefa Różowej Wstążki

Rejestracja:
nr tel.: 71 368-95-66 w godzinach 8:00-14.30

Badania odbywają się pn. - pt. w godz. 8:00-9:30 oraz 15:00-17:30

Bezpłatne badanie mammograficzne w ramach Projektu skierowane jest do kobiet w wieku: 50–69 lat z powiatów: milickiego, oleśnickiego, oławskiego, strzelińskiego, średzkiego, trzebnickiego, wołowskiego, wrocławskiego i miasta Wrocław. Do bezpłatnego badania profilaktycznego poza realizacją projektu może przystąpić także, każda kobieta w wieku 50-69 lat bez względu na status na rynku pracy i miejsce zamieszkania.

Proszę pamiętać, że profilaktyka jest najskuteczniejszą metodą dbania o zdrowie które jest najwyższą wartością.

Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu w miesiącu maju i czerwcu, organizuje V edycję „Szkoły dla Pacjentów Onkologicznych i ich Rodzin”. W jej ramach, w każdą środę, począwszy od 09.05 do 27.06 osoby borykające się z chorobą nowotworową oraz ich rodziny, będą miały okazję skorzystać z bezpłatnych zajęć/warsztatów/wykładów/spotkań. Tematyka tegorocznej edycji jest różnorodna, traktująca w sposób holistyczny aspekt choroby nowotworowej, skupia się wokół najczęstszych pytań, wątpliwości Pacjentów oraz ich najbliższych. W sposób ciekawy i przystępny, raz w tygodniu, specjaliści z danej dziedziny będą omawiać m.in. zagadnienia związane z odżywieniem w chorobie nowotworowej + warsztat, radioterapia i jej znaczenie w leczeniu chorób nowotworowych, chemioterapia w leczeniu nowotworów, leczenie systemowe oraz możliwość spotkania z Onkoprzyjacielem i inne.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo, klikając poniższy link: Harmonogram spotkań SZKOLA DLA PACJENTOW i RODZIN - Edycja V-1

Udział w zajęciach jest bezpłatny! ZAPRASZAMY

W niedzielę 4 lutego 2018 r. na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem (World Cancer Day). Od 2000 r., corocznie ten dzień ma nam szczególnie przypominać, że oprócz zdrowego stylu życia, również profilaktyka wpływa na komfort i długość życia. Z tej okazji organizowany jest Dzień Drzwi Otwartych w krajowych ośrodkach onkologicznych. Są to działania skłaniające do szerokiej dyskusji o tym, jak skutecznie, czyli za pomocą jakich metod, narzędzi zwiększać świadomość, rozwijać umiejętności i kształtować postawy grup i jednostek w kierunku zachowań prozdrowotnych. W tym dniu również analizujemy stan swojej wiedzy o chorobach nowotworowych, uważniej przyglądamy się statystykom dotyczącym przyczyn zgonów, etiologii chorób. Poprzez działania w obszarze edukacji zdrowotnej, profilaktyki chorób, promocji zdrowia, Decydenci Ochrony Zdrowia, Kadra Medyczna, Organizacje Pozarządowe, nakłaniają nas do zastanowienia się, czy we właściwy sposób dbamy o swoje zdrowie, czy uczestniczymy w badaniach profilaktycznych regularnie, zgodnie z zaleceniami, czy w pojmowaniu zdrowia nie posługujemy się mitami i jedno z najważniejszych pytań: czy jesteśmy przekonani do istoty poddawania się badaniom profilaktycznym? Wykonywanie badań profilaktycznych to najskuteczniejszy sposób na wczesne wykrycie raka. Dzięki temu Pacjenci mają szanse na szybkie wyleczenie. Skuteczne leczenie zależy przede wszystkim od tego, jak wcześnie uda się wykryć nowotwór i rozpocząć leczenie. Lekarze alarmują, że głównym powodem dużej liczby chorych, którzy umierają na raka, jest zbyt późne jego wykrycie. W Polsce choroby nowotworowe stanowią drugą przyczynę zgonów, zaraz po chorobach układu krążenia. Notuje się stały wzrost umieralności z powodu raka, przy jednoczesnym stałym wzroście liczby nowych zachorowań.1 Z kolei na stronie Ministerstwa Zdrowia znajdziemy następujące statystyki i komentarz: W 2014 r. zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów odnotowano w Polsce 159,2 tys. nowych przypadków zachorowań na nowotwory oraz ponad 95,6 tys. zgonów spowodowanych tymi schorzeniami. Tym samym, nowotwory stanowią drugą, po chorobach układu krążenia, przyczynę zgonów w Polsce odpowiadającą za 27% zgonów wśród mężczyzn i 24% zgonów u kobiet. Przyczyny wzrostu liczby zachorowań i zgonów na nowotwory złośliwe w Polsce to przede wszystkim:
  • starzenie się społeczeństwa,
  • niezdrowy styl życia (duże narażenie na czynniki rakotwórcze – np. dym tytoniowy, zanieczyszczenia środowiska).2
Według Polskiej Unii Onkologii „rak piersi jest najczęstszym w Polsce kobiecym nowotworem złośliwym (blisko 22% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe). Stanowi główną przyczynę zgonów kobiet z powodu chorób nowotworowych (13% wszystkich zgonów pacjentek onkologicznych).”3 Niemal identyczne wartości statystyczne podaje Krajowy Rejestr Nowotworów - nowotwory złośliwe piersi stanowią u kobiet 22% zachorowań, co obrazuje wykres kołowy:
Rysunek 1. Częstość zachorowań na nowotwory piersi w Polsce w 2013 roku4
Na stronie Ministerstwa Zdrowia można zapoznać się z następującymi danymi odnoście raka piersi: „Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym kobiet, co dotyczy krajów rozwiniętych i rozwijających się. Najnowsze dane epidemiologiczne wskazują, że w Polsce w 2014 roku odnotowano ponad 17 tysięcy nowych przypadków zachorowań na raka piersi oraz blisko 6 tysięcy zgonów z powodu wymienionego nowotworu. Dodatkowo, rak piersi – wśród wszystkich chorób nowotworowych – jest drugą, po raku płuca, przyczyną umieralności kobiet w Polsce.”5 Analizując powyższe statystyki, w tym miejscu skoncentrujemy się na problemie Raka piersi. Rak piersi w początkowym okresie przebiega często bezobjawowo, rokowanie zależy od zaawansowania choroby, toteż ważne jest wczesne wykrycie zmian. Podstawowymi metodami wykrycia zmian są m.in. badanie przez dotyk (palpacyjne)i badanie mammograficzne. Polska Unia Onkologii zaleca wykonywanie mammografii co 2 lata u kobiet w wieku 50 – 69 w celu profilaktyki raka piersi. Mammografia jest badaniem radiologicznym, czyli prześwietleniem. Nie wymaga znieczulenia i pozwala na wykrycie zmian, zanim będzie je można wyczuć lub zobaczyć. Koncentrując się na najczęściej występujących problemach zdrowotnych Polaków, program Dnia Drzwi Otwartych w ośrodkach onkologicznych będzie skupiał się na udzielaniu konsultacji onkologicznych z uwzględnieniem szeroko pojętej profilaktyki antynowotworowej, przeprowadzaniu badań diagnostycznych (mammografia, badania cytologiczne, pomiar PSA, ciśnienia i cukru), i innych wydarzeń w zależności od programu danego ośrodka. Również we Wrocławiu, w Dolnośląskim Centrum Onkologii w budynku H – Specjalistyczna Przychodnia Onkologiczna, Pacjenci będą mogli sprawdzić poziom cukru we krwi, wagę oraz wskaźnik BMI. W jednym z dwóch gabinetów chirurgicznych lekarz będzie badał znamiona przy użyciu dermatoskopu. Zainteresowane osoby otrzymają informację na temat epidemiologii, etiologii, przyczyn, diagnostyki i sposobów leczenia raka piersi, a także nauczą się techniki samobadania piersi i jąder. Jeśli z różnych względów, nie mogłaś pojawić się 4 lutego w Dolnośląskim Centrum Onkologii, zapraszamy do wzięcia udziału w Projekcie „Realizacja działań edukacyjnych oraz poprawa dostępności usług medycznych w ramach "Programu Profilaktyki Raka Piersi" w subregionie wrocławskim i m. Wrocław w latach 2016 -2018.”   Os Priorytetowa: 8 „Rynek pracy” Działanie 8.7 Aktywne i zdrowe starzenie się   Czas trwania projektu: 01.08.2016 – 31.08.2018 r. Projekt ma zadanie realizację następujących działań:
  • usługi zdrowotne, do których należy badanie mammograficzne
  • działania informacyjno-edukacyjne oraz dotyczące edukacji prozdrowotnej o charakterze lokalnym polegające na zachęcaniu osób do badań profilaktycznych oraz działania edukacji prozdrowotnej; ukierunkowanie na wzmożenie czujności onkologicznej kadry medycznej, a przede wszystkim samych pacjentów, informowanie i upowszechnianie przez lekarzy POZ o potrzebie regularnego badania.
Liderem projektu jest Dolnośląskie Centrum Onkologii (DCO) pl. Hirszfelda 12, 53-413 Wrocław/ budynek A2 -Breast Unit- (poziom 0,Wejście „Czerwone” „Mammografia Profilaktyczna”) i to właśnie tam wykonywane jest badanie mammograficzne. Zapraszamy Panie w wieku od 50 do 69 lat na bezpłatną mammografię do Centrum Chorób Piersi - Breast Unit w DCO. Badania wykonuje się bez kolejki w Strefie Różowej Wstążki przy DCO. Rejestracja - tel. 71/36 89 566 w dni powszednie w godzinach 8:00 – 14:30. Prosimy przygotować nr PESEL. Breast Unit dysponuje najnowocześniejszym sprzętem do wykonywania badań mammograficznych. Poniżej przedstawiamy Państwu zdjęcia BREAST UNIT, pozostałe informacje na temat projektu, punktów informacyjno – edukacyjnych oraz przydatne linki.

Dzięki uprzejmości Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu

  1http://www.worldcancerday.org/ 2http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/swiatowy-dzien-walki-z-rakiem-2017/ 3http://www.puo.pl/badania-profilaktyczne/rak-piersi 4http://onkologia.org.pl/nowotwory-piersi-kobiet/ 5http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/pazdziernik-miesiac-walki-z-rakiem-piersi/

Od wielu lat Październik jest Miesiącem Walki z Rakiem Piersi. Oczywistym jest, że przez cały rok należy dbać o Siebie prowadząc zdrowy styl życia, aczkolwiek w październiku, nazywanym różowym miesiącem, szczególnie pochylamy się nad zagadnieniami związanymi z profilaktyką, edukacją zdrowotną, diagnostyką i nowoczesnymi metodami leczenia nowotworów piersi. Powyższe działania mają na celu m.in. zwiększenie świadomości (znajomość czynników ryzyka) Pacjentek i ich rodzin na temat Profilaktyki Raka Piersi, nabycie praktycznej wiedzy w zakresie samobadania piersi oraz umiejętności poszukiwania informacji na temat choroby czy też zmiany postaw w kierunku zachowań prozdrowotnych. Rozwiązania opracowane przez Specjalistów do spraw ochrony zdrowia służą temu, aby każda kobieta niezależnie od wieku, pozbyła się obojętności wobec podstawowej wiedzy i umiejętności związanych z Profilaktyką, które w dużej mierze mogą zdecydować o skutecznym przeciwdziałaniu przed wystąpieniem choroby. W dążeniu do pełnego zdrowia Pacjentek, oprócz ich samych, ważnym ogniwem jest Kadra Medyczna.

Lekarze, pielęgniarki i położne zwracają uwagę na sposób myślenia Pacjentek o chorobie, podczas edukowania często słyszą wypowiedzi: „mnie to nie dotyczy”, „czuje się dobrze, więc jestem zdrowia”, „teraz nie mam czasu na badania, może później” i inne. Powyższe zdania skłaniają do refleksji, nad wczesnym wykrywaniem raka piersi oraz nad tym, jakie praktyki należałoby wdrożyć, aby kobiety były bardziej świadome swoich potrzeb i możliwości, w skutecznym dążeniu do zwiększenia kontroli nad własnym zdrowiem i życiem.

Odpowiedzią na powyższe pytania jest Projekt pn.: „Realizacja działań edukacyjnych oraz poprawa dostępności usług medycznych w ramach "Programu Profilaktyki Raka Piersi" w subregionie wrocławskim i m. Wrocław w latach 2016 -2018.”

Os Priorytetowa: 8 „Rynek pracy” Działanie 8.7 Aktywne i zdrowe starzenie się

Czas trwania projektu: 01.08.2016 – 30.04.2018 r. Projekt ma zadanie realizację następujących działań: - usługi zdrowotne, do których należy badanie mammograficzne - działania informacyjno-edukacyjne oraz dotyczące edukacji prozdrowotnej o charakterze lokalnym polegające na zachęcaniu osób do badań profilaktycznych oraz działania edukacji prozdrowotnej; ukierunkowanie na wzmożenie czujności onkologicznej kadry medycznej, a przede wszystkim samych pacjentów, informowanie i upowszechnianie przez lekarzy POZ o potrzebie regularnego badania. Liderem projektu jest Dolnośląskie Centrum Onkologii (DCO) pl. Hirszfelda 12, 53-413 Wrocław/ budynek A2 -Breast Unit- (poziom 0,Wejście „Czerwone” „Mammografia Profilaktyczna”) i to właśnie tam wykonywane jest badanie mammograficzne.

Zapraszamy Panie w wieku od 50 do 69 lat na bezpłatną mammografię do Centrum Chorób Piersi - Breast Unit w DCO. Badania wykonuje się bez kolejki w Strefie Różowej Wstążki przy DCO. Rejestracja - tel. 71/36 89 566 w dni powszednie w godzinach 8:00 – 14:30. Prosimy przygotować nr PESEL. Breast Unit dysponuje najnowocześniejszym sprzętem do wykonywania badań mammograficznych.

Źródło: https://www.facebook.com/DolnoslaskieCentrumOnkologii2015/posts/1773381292960763

Źródło: https://www.facebook.com/DolnoslaskieCentrumOnkologii2015/posts/1773381292960763

Źródło: https://www.facebook.com/DolnoslaskieCentrumOnkologii2015/posts/1773381292960763 Zdjęcie: Aleksandra Macewicz

Partnerami projektu są: Pracodawcy Zdrowia – nadzór nad pracą Edukatorów ds. profilaktyki Dolnośląski Związek Lekarzy Rodzinnych –Pracodawców - nadzór nad pracą Edukatorów ds. profilaktyki Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centrum Usług Medycznych PROXIMUM - dla wszystkich osób, które pragną uzyskać informacje na temat Profilaktyki Raka Piersi został przygotowany ogólnodostępny punkt informacyjno-edukacyjny. Na zakupionym w ramach Projektu fantomie służącym do prezentacji samobadania piersi, każdej osobie odwiedzającej punkt informacyjny, Edukator wyjaśni na czym polega obserwacja własnego ciała pod kątem niepokojących zmian, omówi zasady prawidłowego samobadania piersi. Pacjentki nabędą umiejętność palpacyjnego badania piersi na fantomie, oraz będą potrafiły rozpoznać i kontrolować zmiany budzące niepokój. Tak oto na zdjęciach prezentuje się punkt informacyjny (zdjęcia dzięki uprzejmości Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Centrum Usług Medycznych PROXIMUM)

4 WOJSKOWY SZPITAL KLINICZNY Z POLIKLINIKĄ Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej – realizuje takie same zadania jak Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centrum Usług Medycznych PROXIMUM. Punkt informacyjny przedstawiony na zdjęciach w 4 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką (zdjęcia dzięki uprzejmości 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką)

Mimo tego, że projekt skierowany jest do Pań, pośrednio w projekcie zostaną ujęci również Panowie - w prowadzonych punktach informacyjno-edukacyjnych będą mogli nabyć niezbędną wiedzę, wiemy przecież, że Rak Piersi to choroba dotykająca również mężczyzn; Ponadto Edukatorzy ds. profilaktyki (lekarze, pielęgniarki, położne) uświadamiają Pacjentkom oraz ich partnerom znaczenie badań profilaktycznych, informują jak ważna jest rola mężczyzny i jego wsparcie oraz nakłaniają kobiety do wzięcia udziału w badaniu.

Zapraszamy!!!

Informacje o projekcie + technika samobadania piersi Szczegółowe informacje o zasadach rekrutacji do projektu + mapka BREAST UNIT

Strony internetowe Realizatorów Projektu Lider Projektu http://www.dco.com.pl/centrum-chorob-piersi-breast-unit/ Partner I http://profilaktykazdrowia.net/o-projekcie/ Partner II https://kodowana.pl/ Partner III http://www.proximum.pl/ Partner IV http://www.4wsk.pl/Start,1.html Zapraszamy do śledzenia i polubienia Funpage’a Dolnośląskiego Centrum Onkologii https://www.facebook.com/DolnoslaskieCentrumOnkologii2015/ WARTO PRZECZYTAĆ: http://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Onkologia/MZ-przypomina-pazdziernik-miesiacem-walki-z-rakiem-piersi,176939,1013.html http://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Onkologia/Rak-piersi-quot-dotyka-quot-nie-tylko-kobiety-To-takze-problem-jej-partnera-ojca-syna,176845,1013.html https://www.hellozdrowie.pl/tag/rak-piersi http://www.hellozdrowie.pl/zdrowy-organizm/index/indeks-chorob/rak-piersi

Obszar działania projektu – subregion  wrocławski  i  m.  Wrocław obejmujący  powiaty:  milicki,  oleśnicki,  oławski, strzeliński, średzki, trzebnicki, wołowski, wrocławski oraz Miasto Wrocław na prawach powiatu.
Informacje o projekcie